Előadásunk a digitálishardver-fejlesztés újszerű módszereit mutatja be, különös tekintettel a villamosmérnökök, informatikusok, és matematikusok eltérő igényeire. Témáink az eszközfejlesztés és számítási algoritmusok gyorsításának szempontjából érdekesek.
Röviden ismertetjük a ma használatos módszereket, majd megmutatjuk, miért lehet érdemes a hardverleíró nyelveknél magasabb szinten (grafikus leírások, imperatív és funkcionális programozási nyelvek) megfogalmazni hardverrel megoldható algoritmikus problémákat, és ezeknek a magasabb szintű megoldásoknak milyen előnyei és hátrányai vannak. Részletesen kitérünk az iparban használt, magas szinten megfogalmazott problémákat megoldó szoftverekre (MATLAB, National Instruments - LabView, Mentor Graphics - Catapult C).
Az elméleti bevezetés után a szintézerek általános architektúrájáról is szót ejtünk, valamint bemutatjuk az Irányítástechnika és Informatika Tanszéken fejlesztett Haskell→VHDL szintézert. A munkát a Simonyi Károly Szakkollégium Schönherz Elektronikai Műhelye szakmailag támogatta és eszközeivel segítette.
Kapcsolódó szakterületek:
- Magasszintű szintézis (High-level synthesis - HLS)
- Újrakonfigurálható számítás (Reconfigurable computing - RC)
Az előadást Suba Gergely és Rátky Marcell tartja, a Schönherz Elektronikai Műhely korábbi, illetve jelenlegi körvezetője.